Švýcarský finanční regulátor radí bankám považovat obchodování kryptoaktiv za vysoce rizikové

Švýcarský úřad pro dohled nad finančními trhy (FINMA) zaslal důvěrný dopis účetní organizaci EXPERTsuisse, ve kterém uvádí přísné pokyny pro banky, které chtějí obchodovat kryptoaktiva. Informovala o tom zpravodajská agentura Swissinfo.ch, která měla možnost si uvedený dopis prohlédnout.

V dopise FINMA vyjadřuje svůj postoj k tomu, jak by finanční instituce měly vážit kryptoaktiva při kalkulaci kapitálových rezerv pro absorbování ztrát. FINMA zde říká, že doporučuje bankám a obchodníkům s cennými papíry přidělovat kryptoaktivům paušální rizikovou váhu 800 procent k pokrytí tržních a úvěrových rizik. To znamená, že když například aktuální cena bitcoinu bude 6000 dolarů, instituce by měly při rozhodování o přiměřené výši rezervy každou minci ohodnotit v účetních knihách částkou 48 tisíc dolarů. Z tohoto pokynu vyplývá, že FINMA považuje kryptoaktiva za volatilní.

Tento dopis sice dává nahlédnout do postojů regulátora ohledně kryptoměn, oficiální pravidla, jak by měly švýcarské banky zacházet s kryptoměnami v rámci dohody Basel III, však dosud vydána nebyla.

Již v únoru naopak FINMA vydala oficiální pokyny pro ICO (primární nabídku virtuálních mincí) poté, co obdržela velké množství dotazů týkajících se této problematiky. Tehdy regulátor prohlásil, že bude každý případ ICO posuzovat jednotlivě, tedy zaujal stejný postoj jako americká SEC (Komise pro cenné papíry a burzy), která vydala své pokyny loni v červenci.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *