Tokeny Tetheru mají dostatečné krytí, konstatují výsledky kontroly

Společnost Tether byla v minulosti často obviňována z manipulace trhu skrze vydávání nových tokenů USDT a to zejména v souvislost s růstem ceny bitcoinu. Naposledy jí takto nařknul ve své studii profesor ekonomie John Griffin. Podle něj je možné sledovat vzorce chování bitcoinu, kdy při jeho propadu jsou vydány nové USDT a následně dochází k obratu negativního vývoje trhu a zvýšenému nákupnímu apetitu obchodníků. Často je však z různých stran zpochybňováno především krytí USDT americkými dolary.

Každý jednotlivý token USDT by totiž měl být kryt 1 dolarem uloženým na bankovním účtu společnosti Tether, přičemž v oběhu jsou v současnosti USDT tokeny v hodnotě 2,6 miliardy dolarů. Tether nyní proti nařčením kontruje, když zveřejnil výsledky kontroly svého hospodaření ve vztahu k vydaným tokenům USDT. Kontrolu provedla nikoliv auditorská, ale právnická firma Freeh, Sporkin & Sullivan LLP (FSS). Tu si Tether najmul v březnu tohoto roku. Firma byla založena třemi bývalými americkými soudci, z nichž jeden je také bývalý ředitel FBI, další pak současný člen dozorčí rady jedné z bank, která spravuje Tetheru účty.

FSS měla v rámci kontroly možnost inspekce všech účtů Tetheru, které mají vykazovat prostředky na krytí USDT. Zároveň provedla osobní pohovory se zaměstnanci Tetheru a hlavními představiteli a pracovníky dotčených bank. FSS také zkontrolovala dokumentaci Tetheru týkající se dodržování podmínek pro prevenci praní špinavých peněz, bankovní politiky, interních kontrol, korporátní struktury společnosti, vydaných USDT a další.

Výsledkem kontroly bylo konstatování, že k 1.6.2018 má Tether na svých bankovních účtech dostatek finančních prostředků nutných pro krytí jím vydaných USDT tokenů. Zaznívá však i kritika poukazující na to, že kontrolu neprovedla auditorská firma. To však váhu kontroly příliš nesnižuje, neboť FSS se na podobné kontroly a šetření ve své praxi zaměřuje.

Velká část USDT je obchodována na kryptoburze Bitfinex, se kterou má Tether některé společné investory a také osoby z vedení společnosti. Bitfinex i Tether již dříve častá obvinění z manipulace ceny bitcoinu skrze emisi nových (dolary nekrytých) USDT odmítly.

USDT má primárně plnit funkci stabilní měny, kdy by jeho cena měla být 1 dolar a k výkyvům kurzu, byť jen o desetiny procenta, by nemělo docházet. Je tak v podstatě nejstabilnější kryptoměnou. Nově se mu snaží konkurovat TrueUSD (TUSD). 1 token TUSD by měl být také kryt 1 dolarem a měna by měla být stabilní. V současnosti je počet TUSD tokenů přes 62 milionů a oproti USDT má tak ještě hodně co dohánět.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *