Většina kryptoměnových projektů jsou jen pouhé kopie

Přes 80 procent projektů digitálních aktiv je okopírováno, zjistil čínský průzkum. Kvetoucí plagiátorství však brání skutečnému rozvoji tohoto odvětví.

Trh ICO (initial coin offering - primární nabídka virtuálních mincí) roste velkou rychlostí. Od počátku roku 2018 bylo spuštěno více než 1200 ICO a vybralo se v nich více než 18 miliard dolarů. Většina z nich je však neúspěšná a potřebný kapitál nezíská. Také většina projektů, které dosáhnou svého vytyčeného fundraisingového cíle, brzy potichu odumře, opuštěna buď svými tvůrci, nebo zklamanými podporovateli.

Většina těchto neúspěšných projektů je však v podstatě mrtvá od samého počátku, jelikož za nimi nestojí žádný skutečně originální nápad. Výzkum čínské společnosti Netta Lab uskutečněný ve spolupráci s odborníky z Xi’an Jiaotong University ukazuje, že více než 80 procent altcoinů okopírovalo svůj kód z jiných projektů. Výzkumníci analyzovali programovací kód 488 digitálních tokenů a odhalili, že 405 z nich (tedy přes 80 procent) má okopírováno minimálně 90 procent svého kódu. Zjednodušeně řečeno: čtyři z pěti digitálních mincí jsou plagiáty, zatímco skutečně originální projekty v podstatě neexistují. Pouze 38 projektů mělo poměr podobnosti nižší než 80 procent.

Blockchainové a kryptoměnové projekty sice přibývají obrovskou rychlostí, ale jejich celková kvalita se rapidně snižuje. Což potvrzuje i rostoucí počet zkrachovalých projektů. Výsledky výzkumu odhalují vážnou překážku, která brzdí rozvoj kryptoprůmyslu.

Příčiny: chamtivost a neznalost

Zakladatel společnosti Netta Lab, která výzkum provedla, vidí příčiny v korupčním a spekulativním prostředí blockchainového odvětví. Firmám zde jde především o marketingové strategie jak vydělat peníze, zatímco samotný vývoj a technologie stojí v pozadí. Lidé neuvažují o inovacích a solidních případech využití, které by řešily problémy reálného života. Chtějí především rychle vydělat s co nejmenší námahou. Tato mentalita pak vede k abnormálně vysoké úrovni kopírování a plagiátorství v odvětví.

Další příčinou je technologická nevědomost. Naprostá většina hráčů na trhu jen velmi málo rozumí tomu, jak tato technologie funguje. To pak přináší významný počet hloupých nebo neužitečných projektů, které nikdy nebudou uskutečněny.

Před neuváženým investováním do ICO opakovaně varovaly v minulosti také americké orgány dohledu. Regulace ICO je také předmětem diskuzí mezi evropskými legislativci.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *