Vyplatí se životní pojistka?

Bez ohledu na to, jaká je tvá finanční situace, doba se může kdykoliv změnit. A nikdy nevíš, co tě může potkat. I proto se v tomto směru vyplatí životní pojistka, která zabezpečí tvé blízké pro případ nečekané a zákeřné události osudu.

Už za částku kolem pěti set korun se můžeme nechat pojistit klidně na dobu celé jedné generace. Dejme tomu, že si budeš platit měsíční pojistku v podobě jedné tisícikoruny a budeš spořit celkem patnáct let. Pojišťovně tedy dáš necelých dvě stě tisíc korun a podobnou částku pak obdržíš na konci celého spoření. Životní pojistky pro děti nejsou příliš vhodné, apelují totiž jen na snahu rodičů pokud možno co nejlépe připravit do života své ratolesti. Navíc nelze často použít ani daňové zvýhodnění. Životní pojistka pro dospělé osoby, to ovšem dává svůj smysl.

Pokud jsi totiž samoživitelka, která se ve věku 30 let stará o jedno či dvě děti a můžeš si dovolit měsíčně spořit tisíc korun, vložíš tak během 35 následujících let zhruba 400 tisíc korun a zpátky pak dostaneš takřka milion. Ke slovu se navíc hlásí možná daňová úspora ve výši šedesáti tisíc korun.

Životní pojistka je nevýhodná pro mladé žadatele o hypoteční úvěr, při měsíční splátce dejme tomu tři sta korun a pojištění trvajícímu deset let (aneb po dobu splácení hypotéky) vložíme do pojišťovny dobrých 40 tisíc korun. A zpátky nedostaneme ani korunu. Kromě toho nesmíme zapomenout nechat se pojistit kvůli neschopnosti splácet, o byt na hypotéku pak můžeme nakrásně přijít.

Takže jak v těchto zrádných vodách životních pojistek neudělat chybu, které by potom mohli naši blízcí pozůstalí litovat?

Hlavně pokud se rozhodneme, tak je to potřeba napevno. Během osmi dnů totiž trvá ještě výpovědní lhůta, pak ale pojistka platí a my sami si pak musíme hradit její zrušení. Často, pokud zrušíš životní pojistku po roce či dvou, vyjdeš z celé transakce ve výrazné ztrátě. Není ovšem problémem, pokud máš životní pojistky sjednané u dvou či více pojišťoven. Česká legislativa to dovoluje a pojistné plnění pak můžeš čerpat z každé z nich.

Ve smlouvě na životní pojištění je dobré mít kolonku na téma trvalá invalidita. Ano, stát se to může každému a pokud budeš muset z invalidního důchodu hradit svou pojistku, pořádně se finančně prohneš. Tomu je třeba preventivně zamezit možností zrušení pojistky a připadného vyplacení právě nastřádaných finančních prostředků. Pokud se navíc tvůj zaměstnavatel rozhodne přestat ti hradit část pojistného, to pak nyní celé spočine na tvých bedrech. Leda byste se dohodli písemnou cestou s pojišťovnou a v tomto směru určitě neváhej. Prodlení je jen na škodu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *