Náhledový obrázek článku Zbav se svého finančního poradce
3 min čtení 24.7.2017 v kategorii Chci investovat, Chci ušetřit, Finanční produkty, Vzdělávání

Zbav se svého finančního poradce

Nedávno se mi na Facebooku objevila reklama na článek finančně poradenské společnosti, která v něm pochopitelně cpe služby finančního poradce. Doslova mě ale naštvala slovní formulace "pokud rozumně přemýšlíte...", která z čtenáře dělá apriori hlupáka, pokud jejich služeb nevyužívá.

Moje rada bude opačná. Drž se dál od jakéhokoliv "finančního poradce"! Proč se svého finančního poradce naopak zbavit?

Finanční poradce žije z provizí z finančních produktů. Pokud pro zlepšení své situace potřebuješ jen nějaký zrušit, nebo potřebuješ jiné řešení, než produkt, poradce takové řešení nedoporučí, nezmíní a bude proti němu bojovat. Jakoukoliv jinou radou by byl totiž sám proti sobě.

Skutečně málokdy zlepšíš své finanční zdraví a především finanční gramotnost nějakým finančním produktem. Většinou je tomu naopak. Finanční poradce by měl radit, jak se finančně chovat a ne, co za finanční produkt si koupit. Proto je v ČR finanční poradce spíš finanční prodavač. Tím hůř, pokud ve svém inzerátu tvrdí, že "vás služba nebude nic stát, a že spíš získáte". Raději bych si službu zaplatil, než si nechat radit od někoho, koho platí banky, pojišťovny a nebankovní poskytovatele finančních produktů. Tím skutečně nezískám a stálo by mě to hodně.

Dalším tvrzením je, že šetří čas studování podmínek produktů. Tohle by ale nemělo být delegováno, minimálně v začátcích budování finanční gramotnosti. Je velmi důležité naučit se naopak studovat obchodní podmínky a nepodepisovat nic, co si nepřečteš. Nemůžeš pak vědět, co je pro tebe výhodné a finanční poradce má jiný zájem. Není placen za výhodnost, ale za počet produktů, které ti sjedná a ty se nic nenaučíš.

Nevím, jestli mám ten jejich článek rozpitvat bod po bodu, nechci ho tu konkretizovat, linkovat, ani veřejně hanit konkrétní společnost, protože mířím na celý obor. Každopádně zmiňují se tam ještě o systematické kontrole ČNB, že máš odhalovat svůj majetek, protože to běžně děláš i na Facebooku, že každý finanční produkt se dá optimalizovat (čti zrušit a sjednat nový s novou provizí) a zmíněná byla údajná obava, proč bys měl věřit těm "zbohatlíkům, co vydělávají balík, jezdí drahými auty a o běžných finančních problémech nic neví". To už jsem brečel smíchy. Vysvětlovat to nemusím, jistě ses už s nějakým setkal, nebo finančního poradce dělá nějaký známý.

Zastavit bych se chtěl ještě u jednoho bodu. Doporučení. Po předložení papíru, kde máš vyplnit 10 svých kamarádů, který tě budou minimálně měsíc nenávidět, okamžitě uslyšíš argument o doporučení dobré restaurace. Trochu rozdíl je ale samozřejmě v té povinnosti. Prý to je forma platby za jejich služby, které jsou zdarma, bez doporučení to nepůjde a nevidí v tom nic špatného. Co byste ale řekli na to, kdyby vám v restauraci číšník řekl, že máte jejich podnik doporučit 10 přátelům, jinak vám nic k jídlu nedají? Finančního poradce také těžko doporučíte, když netušíte, jaký bude váš stav konta po jeho zásahu a po letech placení doporučených finančních produktů. Asi tuší, že pak už by žádné doporučení nikdy neviděli.

A poslední věc - všechny větší finančně poradenské firmy v České republice fungují na bázi MLM. O tom, co to reálně obnáší a proč vlastně na webu Bankonauta nikdy žádné doporučení na MLM neuvidíš, za mě vtipně vysvětlil John Oliver:

Varování: Bankonaut může výrazně zlepšit tvou dlouhodobou finanční situaci.

Spravuj finance chytřeji

Hledání

Emailový kurz

50 rychlých tipů na okamžité zlepšení tvé finanční situace

Každý den 1 tip emailem.

Nejnovější komentáře

 • MBD u článku: Bitcoinová peněženka Arboletu

  "Také vlastním peněženku Arbolet a jsem nad míru spokojen, pokud hledáte al..."

 • MBP u článku: Bitcoinová peněženka Arboletu

  "Můžete si funkce Arboletu vyzkoušet sami zcela bezplatně po jednoduché regi..."

 • MBP u článku: Ledger zaznamenal loni rekordní zisk

  "Mám vyzkoušený Ledger Nano S. Je jednoduche se naučit ho instalovat, upgrado..."

 • MBP u článku: Bitcoinová peněženka Arboletu

  "Mám Arbolet vyzkoušený na vlastní kůži i finance už rok. Nahlédl jsem ta..."

 • Donator u článku: Jsou na vině včerejšího poklesu kryptotrhu bitcoinové futures?

  "Prostě klasická manipulace. Byla, je a bude. Futures jsou na to jak dělané. ..."