Živnostníci pozor. Opět přichází období pro zaplacení daně a pojištění

Pokud podnikáš nebo jsi osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) měl bys zbystřit. Opět po roce nastává období, kdy musíš zaplatit daň a pojištění. Vše se platí na jaře a jinak tomu nebude ani letos. Pojďme se proto podívat, do kdy musíš vše za rok 2018 zaplatit, abys mohl v klidu spát.

Běžně se stává, že někteří podnikatelé si již během roku šetří část peněz právě na zaplacení daně a pojištění. Ovšem většina z nich částku odhadnou nesprávně a musí tak zaplatit více, než původně plánovali. V takové situaci nastávají dvě možnosti. Pokud máš dostatečné rezervy peněz jinde, můžeš je využít na zaplacení poplatků. V dalším případě si na ně můžeš půjčit, ať už od rodinných příslušníků, kamarádů nebo přímo v bance. Tou nejnebezpečnější variantou půjček bývají nebankovní půjčky, které mohou půjčovat dokonce i tzv. „lichváři“, nicméně existují i prověřené nebankovní společnosti.

Nezapomínej také na odvody zdravotní pojišťovně

Pokud podnikáš nebo jsi OSVČ, musíš každý rok platit daň, to je samozřejmé. Neměl bys ale zapomínat, že k dani se ještě odevzdávají přehledy zdravotní pojišťovně o příjmech a výdajích za předchozí rok. Pokud tak učiníš, je pak nutné zaplatit případný nedoplatek zdravotní pojišťovně nejpozději do 8 dnů ode dne, kdy pojišťovně vaše přehledy dodáš.

Půjčka na daně bývá často realitou

Běžně se stává, že osoby, které pracují tzv. „na volné noze“ si během roku odkládají peníze na zaplacení daní nebo daň platí z toho, co mají a nic si stranou nedávají. Ať už je tomu jakkoliv, bývá často mnoho podnikatelů překvapených z částky, kterou musí zaplatit. Pokud na ni nenajdou peníze z žádných vlastních zdrojů, nastává půjčka.

Na řadu mohou přijít nebankovní půjčky hlavně u prověřených společností. Jejich výhodou je snadnější a hlavně rychlejší možnost půjčení peněz. Nebankovní půjčky volí mnoho podnikatelů i proto, že mají nízký daňový základ a „normální“ banky jim peníze nepůjčí.

Data, které musíš mít na paměti

Daňové přiznání a pojištění je nutné odevzdat včas. Jako každý rok se jedná o období jara. Daňové přiznání za rok 2018 musíš podat do 1. dubna 2019, nejpozději však 8. dubna, do tohoto data ti ještě žádný trestní postih nehrozí. Toto datum platí pro podnikatele, kteří nevyužívají služeb daňového poradce. Ti, kteří služeb daňového poradce využívají, mají čas na odevzdání až do 1. července 2019.

Pokud se opozdíš a dodáš dokumenty později, hrozí ti penále od 6. dne po termínu a činí 0,05 % za každý opoždění den. Dbej proto na včasné dodání a vyhni se tak dalším zbytečným poplatkům.

TIP: Portál Business center nabízí celou řadu daňových formulářů, díky kterým zvládneš uzavřít účetnictví a podat přiznání svépomocí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *