Živnostníku, spočítáme ti, kolik zaplatíš na daních

Co je pro jednoho brzy, může být pro druhého pozdě. Možná se divíš, proč se teď věnujeme daním. To je jednoduché. Když budeš vědět, kolik tě odhadem čeká, můžeš s tím teď ještě něco udělat.

Paušálová situace se pro živnostníky v roce 2018 změnila. Procentuální část, kterou si můžeš odečíst, je sice stejná, ale nově je zastropovaná na poloviční příjem. V roce 2017 šlo využít paušály u příjmů do 2 milionů korun. V roce 2018 je to do milionu. Tedy konkrétněji:

  • 80% výdajů, maximálně však 800 000 Kč si mohou odečíst živnostníci z příjmů z řemeslných živností, zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství,
  • 60% výdajů, maximálně však 600 000 Kč si mohou odečíst držitelé volných, vázaných a koncesovaných živností,
  • 40% výdajů, maximálně však 400 000 Kč si mohou odečíst takzvaní OSVČ bez živnosti, tedy autoři z příjmů z duševního vlastnictví, autorských honorářů, tlumočníci, znalci a další OSVČ s nezávislým povoláním,
  • a 30% výdajů, maximálně však 300 000 Kč si mohou odečíst živnostníci z příjmů z pronájmů.

Maximální částka k odečtení se tedy snížila na polovinu. Nově si také v případě, že využíváš paušál, nemůžeš uplatnit paušál na auto. V paušálu má být zkrátka všechno včetně odpisů a mezd.

Nižší stropy, vyšší slevy

Na druhou stranu si ale můžeš uplatnit současně k paušálu i slevu (vyšší) na dítě nebo na manžela/manželku a školkovné. Na první dítě je nová daňová sleva 1267 Kč měsíčně (o 150 Kč více než loni). Ostatní slevy na děti zůstávají stejné, tedy na dvě děti 1617 Kč a tři a více 2017 Kč. Školkovné si v roce 2018 můžeš odečíst až 12 200 Kč, což je o 1 200 Kč více než loni.

Kalkulačka

Teď jsme ti trochu zamotali hlavu, proto to trochu usnadníme. Pokud jde o peníze, vždy je lepší je řešit s předstihem. Vyrobili jsme proto kalkulačku, kde si snadno spočítáš, kolik budeš muset za letošek zaplatit. Najdeš ji pod článkem a zároveň bude do budoucna po ruce v sekci nástrojů přímo z menu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *