Změny v nemocenské 2019. Co nás čeká a nemine?

Hned na úvod pro vás máme dobrou zprávu. Týká se zrušení karenční doby. Karenční dobou se rozumí první tři dny nemoci, v nichž zaměstnanec nepobírá žádnou náhradu mzdy. Podle průzkumů MPSV totiž nenastal kýžený efekt snížení nemocnosti, naopak po jejím zavedení se zvýšila nemocnost dlouhodobá. Tento efekt má pravděpodobně příčinu v přecházení nachlazení nemocnými zaměstnanci spojené zároveň s přenosem nákazy na kolegy.

V říjnu loňského roku prošel poslaneckou sněmovnou návrh na zrušení karenční doby. Pokud bude návrh schválen, začnou zaměstnavatelé vyplácet zaměstnancům náhradu mzdy od 1. do 14. dne. Zaměstnavatelům by se na druhou stranu měli snížit odvody nemocenského pojištění o 0,2 procenta. Takto vypadá návrh současné levicové vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů, který sice ještě neprošel senátem, nicméně vzhledem k vládní většině a předpokládané podpoře prezidenta, se dá očekávat, že bude letos schválen.

Jak to máme v současné době?

Karenční dobu zavedla pravicová vláda ODS v čele s M. Topolánkem v roce 2012. Pokud vás tedy v současné době skolí nemoc a lékař vás zneschopní, nedostanete první tři dny vůbec nic. Zaměstnavatel začne vyplácet náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku od 4. do 14. dne. Od 15. dne nemocenskou hradí stát a to ve výši 60 % z redukovaného vyměřovacího základu až do 30. dne. Od 31. do 60. dne nemoci se pak náhrady státu zvyšují na 66 % z redukovaného vyměřovacího základu. A při dlouhodobé nemoci, tj. od 61. dne budete pobírat 72 % denního vyměřovacího základu. Nejdéle lze je možné zůstat doma na nemocenské 380 dní.

Kompenzace pro firmy

Pro firmy může znamenat zrušení karenční doby samozřejmě zvýšení výdajů na zaměstnance, protože budou platit zaměstnanci náhrady o 3 dny déle. Na druhou stranu chce vláda vyjít vstříc i zaměstnavatelům a plánuje snížit odvody nemocenského pojištění. Snížení o 0,2 %, tedy z 2,3 % na 2,1 % hrubé mzdy za zaměstnance by mělo vstoupit v platnost společně se zrušením karenční doby.

Co na to zaměstnavatelé?

Mnoho především zahraničních společností mají zaveden systém tzv. sick-days, v němž platí, že zaměstnanec může několikrát do roka pouze oznámit, že zítra nepřijde do práce, protože se necítí dobře. Obvykle dává takto zaměstnavatel k dispozici každému zaměstnanci 3-5 dní placené absence bez pátrání po skutečné příčině. Tento systém se jeví jako velmi životaschopná alternativa, proto je většina zaměstnavatelů proti zrušení karenční doby, která zaměstnance k vybírání sick-days motivovala.

Na scénu přichází e-neschopenka

Další změnou, kterou bude chtít vláda v tomto roce prosadit, je zavedení e-neschopenky. Ta by měla řešit období 3 dnů od počátku nemoci, do kdy má zaměstnanec povinnost dodat zaměstnavateli nemocenský lístek. V mnoha případech, zaměstnavatel ještě třetí den neví, co se s jeho zaměstnancem děje. Díky e-neschopence by to měl zjistit ještě týž den, kdy zaměstnanec navštíví lékaře a ten ho zneschopní. Proti této pro zaměstnavatele veskrze výhodné změně se však zatím staví lékaři.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *